امروز: شنبه 29 دی 1397
دسته بندی محصولات
بخش همکاران
بلوک کد اختصاصی

دانلود مقاله تأثیر انقلاب صعنتی بر آلودگی محیط زیست

دانلود مقاله تأثیر انقلاب صعنتی بر آلودگی محیط زیست دسته: محیط زیست
بازدید: 8 بار
فرمت فایل: doc
حجم فایل: 13 کیلوبایت
تعداد صفحات فایل: 23

از هنگامی كه انقلاب صنعتی در اروپا آغاز شد و كارخانه های بزرگ و كوچك با دودكش های بلند و كوتاه، پیرامون شهرها تأسیس شدند، وضع هوا هم بد و بدتر شد البته در گذشته، انسان از آلودگی و دود برداشت منفی نداشت برای كارگرانی كه از نواحی روستایی در جست و جوی كار به شهرها هجوم می آوردند، دودكش ها و دود غلیظی كه از آن ها به هوا می رفت، نشانه كار، شغل، زندگی و

قیمت فایل فقط 12,100 تومان

خرید

اگر یكی از ساكنان قبلی كره زمین كه حدود سیصد سال قبل روی آن  زندگی می كرد، سری به دنیای امروزی ما بزند و تجربه زندگی دوباره روی این كره خاكی را با شانس و اقبال به دست آورد، اولین شكایتی كه می كند، از وضع هوای آن است! او فوری خواهد گفت : «خدای من! چه هوای كثیفی كره زمین را دربرگرفته!»

واقعیت هم همین است. هوایی كه تنفس میكنیم، بیش از هر مورد دیگری نظر انسان را به خود جلب می كند.

دانشمندان می گویند، از هنگامی كه انقلاب صنعتی در اروپا آغاز شد و كارخانه های بزرگ و كوچك با دودكش های بلند و كوتاه، پیرامون شهرها تأسیس شدند، وضع هوا هم بد و بدتر شد. البته در گذشته، انسان از آلودگی و دود برداشت منفی نداشت. برای كارگرانی كه از نواحی روستایی در جست و جوی كار به شهرها هجوم می آوردند، دودكش ها و دود غلیظی كه از آن ها به هوا می رفت، نشانه كار، شغل، زندگی و نان بود. آنان با دیدن این كارخانه ها و دودكش ها، به این فكر فرو می رفتند كه در شهر كار هست و تولید پس باید در این كارخانه ها كار كرد و نان به دست آورد. یعنی برای آن ها، دودكش نشانة زندگی و نان بود.

اما، امروز دیگر دودكش های كارخانه ها نشانه زندگی نیستند. آن ها، از نظر دوستداران محیط زیست، آلوده كننده محیط، محدود كنندة تنفس و بنابراین دشوار كننده زندگی هستند. دوستداران محیط زیست سعی دارند، با كاهش مصرف لوازمی كه كارخانه ها تولید می كنند، هوای پیرامون محل زندگی خود را پاك نگه دارند. بسیاری از طرفداران محیط زیست در مراجع قانونگذاری هم نفوذ كرده اند و قوانینی را تصویب می كنند كه براساس آنها ، كارخانه ها باید برای دودكش های خود فكری بكنند: یا تولدی خود را طوری سامان دهند كه نیازی به دودكش نباشد، یا بر سر راه دودهای دودكش ها، فیلتر(صافی) نصب كنند تا قبل از خروج دود از دودكش و وارد شدن به هوای پاك پیرامون كارخانه ها،‌مواد مضر آن ها را همین فیلتر بگیرند. كار طرفداران محیط زیست در مبارزه با دود و دودكش تا آن جا پیش رفته است كه حتی برای جلوگیری از احداث یك كارخانة جدید، گاهی در محل احداث می خوابند، با پلیس درگیر می شوند و بالاخره هم، حرف خود را به كرسی می نشانند.

البته، فقط دود دودكش ها هوا را آلوده نمی كند. برخی از كارخانه ها كه با مواد شیمیایی سر و كار دارند، نه تنها دود تولید نمی كنند، بلكه از دور نمی توان فهمید كه این كارخانه ها مواد مضر و آلوده كننده هوا و محیط تولید می كنند. گازهای شیمیایی، اغلب از این دسته هستند. كافی است، یك گروه طرفدار حفظ زیبایی و پاكی محیط زیست در شهری آگاه شود كه قصد دارند یك كارخانة‌تولید مواد شیمیایی در آن حوالی احداث كنند و یا كارخانه ای بدون سر و صدا، مواد و گازهای شیمیایی خود را در هوا و یا آب های پیرامون رها می سازد. آن وقت است كه باز هم كشمكش و درگیری آغاز می شود. عده ای خود را به درخت می بندند یا از سیم های خاردار پیرامون كارخانه بالا می روند و یا بانوشتن مقاله به همه خبر می دهند كه كارخانه مذكور با پیرامون خود چه می كند و چه نمی كند؟!

البته محدود كردن آلودگی هوای امروز به كارخانه ها، قدری بی انصافی هم هست. فكر نكنید كه فقط كارخانه ها و دودكش ها و گازهای شیمیایی آن ها هستند كه محیط را آلوده می كنند و تنفس را دشوار می سازند. قدری به پیرامون خود با دقت بیشتری نگاه كنید: در شهرهای بزرگ و كوچك، هزاران و هزاران و گاه صدها هزار اتوموبیل های جدید كه مجهز به فیلترهای تصفیه دود اگزوز اتومبیل ها هستند، تمامی اتومبیل های قدیمی و حتی با عمر متوسط از این فیلترها بی بهره اند و یا نقص فنی دارند و سوخت خود (بنزین یا گازوئیل) بدرستی نمی سوزانند. نتیجه این امر، ورود ده ها تن دود همراه با گازهای مضر و سرب معلق در هواست. در یك بامداد سرد زمستانی یا حتی پاییزی در یك شهر بزرگ، از دور به شهر نگاه كنید: لایه ای از دود بر بالای آن ایستاده است. در واقع، مردم این گونه شهرها در لایه ای از هوای مسموم كننده و آلوده زندگی می كنند، اما به آن عادت كرده اند.

قیمت فایل فقط 12,100 تومان

خرید

برچسب ها : تأثیر انقلاب صعنتی بر آلودگی محیط زیست , آلودگی محیط زیست , گازهای مضر و سرب معلق در هوا , كارخانه ها و دودكش ها و گازهای شیمیایی

نظرات کاربران در مورد این کالا
تا کنون هیچ نظری درباره این کالا ثبت نگردیده است.
ارسال نظر